Dukan Diyeti Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dukan Diyeti Zararları Nelerdir?

Dukan Diyeti Zararları, Dukan diyeti dört aşamadan oluşan bir sitem olarak bilinmekte. İlk aşama olan atak aşamasında bir buçuk litrelik suyla beraber yağsız protein içeren besinler, süt ürünleri, yumurta, balık ve kümes hayvanları içeren listeden seçilen besinler gün içerisinde istenilen saatlerde, istenilen kadar tüketilmektedir. Fakat seçilen besinlerin sadece haşlama, ızgara veya fırında pişirilmesi şartı olmaktadır. Dukan diyetinde sıvı yağ ya da katı yağ kesinlikle tüketilmeyecektir. Besinlere lezzet katmak istiyorsanız eğer yağ yerine baharat kullanabilirsiniz. Bu aşama kesinlikle diyete ara verilmesi uygun görülmez. Yani biraz ara vereyim, şu tatlıdan bir kaşık yiyeyim deme şansınız olmayacaktır. Görüldüğü üzere bu kadar katı kuralları olan bir sistemi uygularken hiçbir hata yapmayacaksınız derken kilo vermemek zaten beklenmedik bir durumdur. Fakat burada bu kadar proteinli besinler tüketerek verilen kilonun bilimsel olarak kanıtlara bakıldığında kaliteli olmadığı gözlenmekte. Düşük karbonhidratlı yüksek proteinli gerçekleşen diyetlerde daha çok vücut suyunu kaybettirmesi, diyet sona erdiği zaman su ağırlığının geri kazanıldığı bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Hızlı kilo vermek herkesin merak ettiği bir husus. Fakat bu hususta dukan diyeti zararları belirti gösteriyor. Dukan diyeti son derece tehlikeli olan bir diyet uygulamasıdır. Bu diyet kalbi ve böbrekleri yoran hatta ölüme kadar sizi sürükleyecek olan bir diyet şeklidir.

Günümüzde gazete ve dergilerde yer alan dukan diyeti maalesef bilinçsizce uygulanmasıyla olumsuz sonuçlar meydana getiriyor. Bu diyetleri uygulayan kişilerde zihinsel bozukluklar, ruhsal ve bedensel bozukluklar belirti göstermekte. Belirli bir besin ögesinin tüketilmesine dayalı olarak gerçekleşen dukan diyeti yıllardır çok yaygın uygulanmakta ve son zamanlarda da oldukça rağbet görmekte. Bu hatalı popüler olarak nitelendirilen diyet bakıldığında verilen öneriler yapılan araştırmalarda fayda yerine zıtlık oluşturarak ve zararları hususunda ortak görüş bildirilmektedir. Dukan diyeti beslenme açısından kalitesi değerlendirilmesinin yanı sıra besinlerde çeşitlilik, denge ve sağlıklı pişirme yöntemlerinin uygulanıp uygulanmadığı göz önünde bulundurulması gerekir. Beslenme biliminde temel önerilerden yağsız yad az yağlı süt ürünleri, tam taneli tahıllar, et, tavuk, balık, sebze, meyve tüketimi, limitli tuz kullanımı, şeker ve alkol alan bireylerin, yeterli ve dengeli beslendiği yönünde olmaktadır. Çok düşük oranda et ürünleri içermesi, yağ alımını sınırlandırmasından dolayı E vitamini ve B12 vitamini, çinko mineralinin de düşük olduğundan dolayı dukan diyeti zararları bu diyeti uygulayan kişilerin bünyesinde olumsuz etki oluşturabilmektedir. Günde iki dilim tam tahıllı ekmek tüketmek, 40 gram peynir tüketmek, haftada iki porsiyon nişastalı gıda tüketmek, iki çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmek diğer gıdaların tüketimi dukan diyeti arasında yer alıyor. Bu aşamanın sonucunda artık istediğiniz kiloya ulaşmış oluyorsunuz ve son aşamada verilen kiloyu korumaya dikkat etmeniz gerekmekte.

Dukan diyeti bu aşamada haftanın altı günü kişilerin istediği besinlerin tüketilebileceğini dile getirmektedir. Tek şart haftada bir gün günleri saf protein diyetine geri dönülmesi. Bunun yanı sıra hayatınız boyunca her gün üç çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmeniz olacak. Kilo vermek adına sadece proteine veya karbonhidrata ağırlık verilmesi vücutta dengesizliğe ve bununla beraber birçok hastalığa da neden olmaktadır. İşte bu hususta dukan diyeti zararları belirti göstermekte. Dukan diyeti böbrekler açısından oldukça zararlı. Üstelik vücutta birçok olumsuzluğa da sebep olmakta. Düşük karbonhidratlı beslenmeye bağlı olarak gelişim gösteren ağızdaki keton kokusu, geçici bir olguymuş gibi gösterilmektedir. Bu durum aslında böbreklerde yabancı ve zararlı maddelerin oluştuğunun bir belirtisi olmakta. Dahası keton ciddi böbrek fonksiyon kayıplarına dahi sebep olmakta. Bu diyet uygulanmasıyla bağırsakların tıkanması gerçekleşerek bağırsak kanseri oluşumu riski artış göstermekte.

Dukan Diyeti Zararları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dukan Ekmeği Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Ekmeği Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Tarifleri ve Malzemeleri

Dukan Tarifleri ve Malzemeleri

Dukan Krep Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Krep Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Diyeti Testi ve Sonuçları

Dukan Diyeti Testi ve Sonuçları